Aktuality

Klub mladého diváka

KLUB MLADÉHO DIVÁKA – 1. PŘEDSTAVENÍ
Když jsme se poprvé dozvěděli o možnosti patřit do klubu mladého diváka, nebyl o to moc zájem. Ti, kteří se přihlásili, doufali, že se tři výpravy do Příbramského divadla uskuteční. Ze začátku to moc nadějně nevypadalo, ale jak se říká – naděje umírá poslední. Nakonec se podařilo sehnat požadovaný počet žáků, za což jsme všichni moc rádi. Poprvé jsme se sešli ve středu 15.3. 2023 v 15:45 hodin na autobusové zastávce a s paní učitelkou Bílkovou jsme vyrazili autobusem směr Příbram. Všichni jsme byli velice natěšení na první hru, která nás čekala. Podle názvu „Zahraj to znovu, Same” vypadala slibně. Cesta netrvala moc dlouho a na místě už na nás čekala i paní učitelka Sobotková, která jela místo, v tu dobu nemocné, paní učitelky Černohorské.
Představení se konalo na malé scéně divadla Příbram. Po zahájení nás přivítali Martin Holzknecht jako Allan Felix, Eliška Nejedlá ve více rolích (Nancy, Sharon, Gina,…), Kryštof Grygar jako Dick Christie, Monika Timková jako Linda Christieová a Ondřej Vetchý jako Bogart (z filmové dotáčky). Během představení jsme se hodně nasmáli, protože se jedná o opravdu povedenou komedii. Manželský pár (Linda a Dick) hledají pro svého přítele Allana, který se nedávno rozvedl, tu pravou ženu. Allan je neurotický filmový kritik, a tak není dohazování partnerky právě jednoduché… Po skončení jsme rozdávali ovace ve stoje. Zpět na Dobříš jsme dorazili chvíli před osmou hodinou večer.
A teď něco málo z historie:
Původně divadelní komedie Woodyho Allena z roku 1969 (Zahraj to znovu, Same) se stala předlohou pro neméně slavný stejnojmenný film z roku 1972. Allen zároveň napsal scénář a hrál v něm hlavní roli. Název filmu i hry je odkazem na film Casablanca, kde hlavní hrdinka žádá pianistu, aby zahrál její oblíbenou píseň.
T. Lakomá

unnamed

KLUB MLADÉHO DIVÁKA – 2. PŘEDSTAVENÍ
Toto představení se konalo 12. 4. 2023 a stejně jako minule jsme se sešli s paní učitelkou Bílkovou v 15.45 hodin na autobusové zastávce. Jako druhé představení nás čekalo „Jistě, pane ministře”. Po předchozím představení, které předčilo naše očekávání, jsme měli i na toto představení vysoké nároky. Po příjezdu na Příbram na nás už čekala paní učitelka Černohorská.
Tentokrát se představení odehrávalo na velké scéně divadla Příbram. Jelikož jsme přijeli trochu dříve, mohli jsme se občerstvit v kavárně přímo v divadle. Když nastal správný čas, usadili jsme se na svá místa celí nedočkaví. Obsazení herců bylo zajímavé: Petr Florián jako James Hacker – ministr pro administrativní záležitosti, Jan Konečný jako Sir Humphrey Appleby – stálý tajemník, Robert Tyleček jako Bernard Wooley – osobní tajemník ministra, Lukáš Typlt jako Frank Weisel – politický poradce ministra, Lucie Valenová jako Annie – manželka ministra, a mnozí další.
O čem toto představení vlastně bylo? Dlouholetý opoziční politik Hacker získává po volbách jedno z ministerstev a s nejlepší vůlí se snaží vymést přebujelou administrativu. Stálý tajemník ministerstva, Sir Appleby, absolutně neúnavný profesionál, má však také svůj trvalý záměr: koncentrovat moc v rukou státní správy a vyšachovat ministra ze hry. Vychází z předpokladu, že ani šéf, ani veřejnost by nikdy neměli vědět víc, než je třeba. Jak asi souboj těchto dvou dopadne? Všem se toto představení moc líbilo. Ke konci jsme tleskali jako šílení. Docela jsme se u představení nasmáli. Zpět na Dobříš jsme přijeli zase chvilku před osmou hodinou večerní.
Trochu historie:
Autory této hry jsou Antony Jay a Jonathan Lynn. Vyšel také stejnojmenný seriál, na který navazuje seriál Jistě, pane premiére. Oba seriály se natáčely v letech 1980–1988. Seriály jsou politickou satirou zesměšňující chování politiků a státní byrokracie.
T. Lakomá
divadlo1