Školní poradenské pracoviště
Školní poradenské služby
- Podrobnosti
- Vytvořeno: 9. 5. 2020 20:55

(Ne)bezpečný kyberprostor
Mezi našimi dětmi jsou sociální sítě značně oblíbené. Podle výzkumů má svůj profil alespoň na jedné z nich přibližně polovina dětí mladších dvanácti let. Češi mezi 16 a 24 lety dokonce podle průzkumu Eurostatu obsadili společně s Dány a Chorvaty první místo v EU, kdy některou sociální síť využívá 97 % z nich. Podle policejní statistiky vzrostla kriminalita v kyberprostoru zhruba o 400 %. Zatímco v roce 2011 bylo zaznamenáno 1 500 trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu, v roce 2018 jich bylo 7 000. Nejrizikovějšími skupinami, které jsou v kyberprostoru nejohroženější, jsou děti mezi devíti a dvanácti lety. Podle odborníků děti o sobě sdílí mnoho informací, příliš snadno navazují online vztahy a nejsou psychicky připraveny na to, s čím se na internetu mohou setkat. Proto je důležité, aby si rodiče povídali s dětmi o tom, co na sociálních sítích dělají, s kým si dopisují, zda jim někdo nevyhrožuje nebo je nezesměšňuje. Společnost Kaspersky připravila edukační kvíz Zelený medvěd, kterého se zúčastnilo více než 3 600 respondentů. Zde jsou výsledky:
- více než třetina dětí navštěvuje stránky s obsahem pro dospělé
- každé desáté dítě si stáhlo aplikaci z neověřených zdrojů
- 46 % dětí má před 14. rokem minimálně dva účty na sociálních sítích
- více než 4 sociální sítě využívá 16 % dětí
- 15 % dětí uvedlo, že je na internetu někdo „prudil“
- 62 % dětí si zablokovalo nežádoucí kontakt
Nezakazujte dětem jejich pohyb ve virtuálním světě, informujte se více o tomto světě, kvalitně zabezpečte jejich bezpečnost a hlavně o všem si povídejte, zajímejte se o to, co tam dělají a s kým mluví.
Naše škola je dlouhodobě zapojena do projektu Nenech to být, pomocí kterého můžou žáci anonymně nahlásit nevhodné chování spolužáků. Stačí popsat problém, koho se týká, z jaké třídy a odeslat. Lze také využít Linky bezpečí. Samozřejmostí je, že žáky kdykoliv vyslechne jakýkoliv vyučující, který problém vyřeší sám nebo ve spolupráci s výchovným poradcem a školním metodikem prevence.
Doporučujeme rodičům i dětem navštívit web: www.e-bezpeci.cz, www.kpbi.cz, www.bezpecnyinternet.cz
Zdroj časopis Computer 8/2019, článek Dětem nebezpečný kyberprostor,
Důvěřuj, ale prověřuj! (ke stažení v PDF).
Další důležité kontakty:
Nová poradna pro bezpečný internet: www.internethelpline.cz
Internetová linka bezpečí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Linka bezpečí pro děti: tel. 116 111 (zdarma a anonymně)
Linka důvěry Dětského krizového centra tel. 241 484 149 (zdarma a anonymně), 777 715 215
Další pomoc prostřednictvím aplikace Skype na adrese (skype jméno) ld_dkc v časech: pondělí aţ čtvrtek 14.00 – 22.00 pátek aţ neděle 10.00 – 22.00
Drop-in nonstop linka pomoci: tel. 222 221 431
www.elinka.iporadna.cz (chat Linky důvěry Dětského krizového centra pátek až neděle mezi 14.00 až 18.00)
www.opatruj.se/prvni-pomoc/krizova-pomoc-1
Nahlášení nezákonného a nevhodného obsahu na internetu: Horká linka (www.horkalinka.cz)