Aktuality

Orientační běh v Anglickém parku

Dne 20. 6. 2023 si děti naší školy mohly vyzkoušet orientační běh v Anglickém parku. Tento sportovní a zároveň vzdělávací zážitek nabídl  možnost poznat svět orientačního běhu, a to jak prostřednictvím teorie, tak i praxe. Akce nabízela bohatý program, který zahrnoval různé aktivity pro děti od první až po třetí třídu. Jednou z hlavních atrakcí byla možnost vyzkoušet si čipování. Děti dostaly speciální čipy, které si připevnily na ruku, a poté se pustily do dobytí jednotlivých kontrolních bodů. Každý čip zaznamenal čas, který děti potřebovaly k dosažení daného bodu. Další zajímavou činností bylo použití kleštiček. Tyto speciální nástroje slouží k označování dosažených kontrolních bodů na mapě. Děti se naučily správně používat kleštičky a mohly tak sledovat svůj pokrok a úspěchy na trase.
Důležitou součástí orientačního běhu je samozřejmě orientace v mapě a v terénu. Děti se seznámily s různými mapovými symboly a naučily se je interpretovat. Poté dostaly za úkol najít cestu k jednotlivým kontrolním bodům, což vyžadovalo kombinaci správného čtení mapy a orientace v reálném prostoru. Tato aktivita rozvíjela jejich prostorovou představivost, koncentraci a rozhodovací schopnosti.
Akce nabízela možnost soutěžit nejen individuálně, ale také ve štafetách. Děti se tak mohly společně přetavit v týmy a spolupracovat na dosažení společného cíle. Štafetový běh vyžadoval rychlost, přesnost a předávání informací mezi jednotlivými členy týmu.
Krásné počasí přidalo do atmosféry ještě více radosti a naplnilo děti energií. Nadšení z orientačního běhu bylo patrné na každém kroku. 
Moc děkujeme organizátorům z Ok Dobříš za skvělou akci a nezapomenutelný den plný dobrodružství. Děti byly nadšené a plné energie. Těšíme se na příští rok, až se opět sejdeme a vyzkoušíme si orientační běh znovu.
Zuzana Kočí